Çeviri Belleği Hizalama

Çeviri belleklerini kaydederek ve hizalayarak iş akışlarını optimize edin.

Avilinga ParTex çeviri belleklerini etkili bir şekilde hizalayarak bilgisayar destekli çeviri (CAT) ve makine çevirisi (MT) araçlarının daha verimli çalışmasını sağlar.

Daha önce çevrilmiş içerikleriniz varsa fakat çeviri belleğiniz yoksa (örneğin, çevirilerinizi özel çeviri araçları kullanmadan yapıyorsanız), ParTex kullanarak sizin için çeviri belleği oluşturabiliriz.

Çeviri belleği nedir?

Çeviri belleği, daha önce yapılan tüm çevirilerin yer aldığı bir veri tabanıdır. Bunlar makine çevirisine esas oluşturmanın yanı sıra daha önce hedef dile çevrilmiş kaynak dil bölümlerini bulmak suretiyle çevirmenlerin daha verimli çalışmasına da yardımcı olur.

Çeviri belleği oluşturmanın ilk adımı, kaynak dildeki cümleleri daha önceki çevirilerde bulunan eşdeğerleri ile eşleştirmektir. Buna çeviri belleği hizalaması adı verilir.

Bilgisayarlar yalnızca cümle yapısına göre yaklaşık bir hizalama yapabilir (kaynak metindeki birinci cümleyi çevirideki birinci cümleyle, ikinci cümleyi ikinci cümleyle vb. eşleştirebilir). Fakat kaliteli bir çeviri için çoğu zaman cümle yapısını değiştirmek ve bazen cümleleri bölmek veya birleştirmek gerekebilir. Yani, bilgisayarın hizalama sonuçları her zaman bir çevirmen tarafından gözden geçirilmeli ve düzeltilmelidir.

Avilinga ParTex geliştirilmeden önce bu gözden geçirme süreci oldukça zahmetli bir işti. ParTex, bilgisayar tarafından hazırlanan hizalamaların kolayca gözden geçirilmesini ve düzeltilmesini sağlayan makine çevirisi tabanlı bir çeviri belleği hizalama aracıdır.

Avilinga ParTex:

  • Birçok dildeki mevcut içeriklerden güvenilir çeviri bellekleri oluşturarak marka dilinin eski içeriklerle tutarlı olmasına yardımcı olabilir.
  • Manuel içerik hizalaması ve sürekli kopyala-yapıştır olmadan kolay CMS geçişine imkan verir.